http://www.cinergroup.com.tr  
/lang/tr/i/company_pics/firma_42_left.gif /lang/tr/i/company_pics/firma_42_left.gif
Enerji ve Madencilik
  Park Termik
  Park Teknik
  Eti Soda
  Park Enerji
  Park Elektrik
  Silopi Elektrik
  Park Toptan Elektrik
  Park Maden Enerji
  Riotur Madencilik
  Konya Ilgın Elektrik
/i/list_selected.gif Kazan Soda Elektrik
İştirakler
  TMC Enerji
 
 
Kazan Soda Elektrik yatırımı bittiğinde, Türkiye dünyada ilk defa 1 numaralı bir sanayi şirketine kavuşacak. Ciner Grubu bu sayede ülkemize yılda 1 milyar 750 milyon USD net ihracat geliri getirecektir.

"Soda Külü" dünyada en çok kullanılan ilk on elementten biridir. Söz konusu bu madenimizin % 90'dan fazla kapasitesinin ihraç ediliyor olması sebebiyle, sağladığı döviz girdisi açısından ekonomimize katkısı büyüktür.

Kazandığını ülke için yatırımlara çeviren Ciner Grubu, Kazan Soda Elektrik ile Türkiye'ye yeni bir güç katıyor. 1 milyar 350 milyon USD yatırımla kurulacak olan Kazan Soda Elektrik 2 bin 200 kişiye istihdam sağlayacak. Bu kapsamda yılda 2.5 milyon ton ağır soda külü ve 200 bin ton sodyum bikarbonat üretilecektir. Kurulacak tesiste 2x391 MW gücünde doğalgaz yakıtlı kojenerasyon santrali de bulunacaktır.

Doğal tronadan Soda Külü üretimi sentetik metodla üretime kıyasla çok daha çevre dostu bir üretim yöntemi olup yüzde 100 yerli kaynaklar kullanılacaktır.

Trona madeninde Türkiye stratejik bir konuma sahiptir. Kazan Soda Elektrik, jeostratejik konumu sayesinde tüm dünyadaki rakiplerine göre dünya pazarlarına çok daha uygun maliyetlerle ulaşım imkanına sahiptir.

Bu büyük yatırım Büyük Türkiye hayalinin gerçeğe dönüşmesi yolundaki önemli adımlardan biri olacaktır. Bu kapsamda ilk defa bir Türk sanayi şirketi, konusunda dünyanın en büyük sanayi şirketi ünvanını kazanacaktır. Bu vesile ile Türk sanayinin aynı şekilde daha büyük hedeflere koşmasının önü açılmış olacaktır.

Ulaşım Bilgileri

merkez
Paşalimanı Caddesi No:41, 34670 Paşalimanı-Üsküdar/İstanbul
+902165312400
+902165312444


Tüm şirketler
A'dan Z'ye tüm şirketlerimizin
listesi için tıklayın

 

 
 
 
/i/footer_target.jpg